top of page
  • Editor

Solar Çatı

Güncelleme tarihi: 29 Haz

Solar Çatı avantajları, kurulum maliyeti, getirisi, kullanılan malzemeler, işletme ve bakımı hakkında ihtiyaç duyduğunuz tüm soruların cevapları bu yazıda...Müstakil ev çatısında güneş panelleri
Solar Çatı


Solar Çatı nedir?

Solar Çatı güneş enerjisi sisteminin, güneş enerji santralinde kullanılan malzemelerle çatıya kurulmuş halidir. Ölçeği ne olursa olsun sistem neredeyse aynı şekilde kurulur ve çalışır.


Solar çatıda kullanılan malzemeler nelerdir?

Solar çatıda kullanılan malzemeler, güneş panelleri, inverter, konstrüksiyon - çatıya bağlantı elemanları başta olmak üzere kablo, topraklama ve panodur.


Solar Çatı kurulum maliyeti nedir?


Solar Çatı kurulum maliyeti;

Müstakil evlerde 10 KW sistem ortalama anahtar teslim kurulum maliyeti 12.000$'dır.

Fabrika ve ticari çatılarda solar sitem kurulum maliyeti 100kW başına 50-55.000$'dır.


Solar Çatı işletme bakım maliyeti nedir?

Solar çatı işletme bakım maliyeti yok denecek kadar azdır. Yıllık panel temizliği ve büyük kurulumlarda enerji izleme maliyet olarak sayılabilir.


Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Solar çatılarda öncelikle bir mühendislik şirketiyle çalışmak gerekmektedir. EPC şirketleri projeden anahtar teslim kuruluma kadar tüm süreci üstlenirler.


Birinci sınıf malzeme kullanımı ve garantiler de aynı şekilde önemlidir. Solarkonsept 12-15 yıl garantili ve 25 yıl verim garantili paneller kullanmaktadır.


Hukuki sorumlulukları belirleyen sözleşme yapılmalıdır.


Ucuz malzemeden kesinlikle kaçınılmalıdır.


SolarKonsept akülü sistem kurmamaktadır. Ancak on-grid şebekeye satış yapılabilen sistemler kurmaktadır. Buna ek olarak lityum demir fosfat depolama kullanmaktayız.


SolarKonsept'in güneş enerjisi çözümleri için proje yöneticisine ulaşın.


82 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page