top of page
  • Editor

Güneş enerjisi sistemi kendini kaç yılda amorti eder?

Güncelleme tarihi: 10 May


güneş panelleri, flamingo kızlar, Güneş enerjisi sistemi kendini kaç yılda amorti eder?
Güneş enerjisi sistemi kendini kaç yılda amorti eder?

Günümüzün popüler sorularından biri güneş enerjisinin amortisman süresi ya da kendini kaç yılda çıkarır şekline karşımıza çıkıyor. Cevaptan önce bir ön bilgi olarak belirtmeliyiz ki tüm enerji santrallerinde hedef süre 4 yıldır.


Güneş enerjisi sistemi kendini kaç yılda amorti eder?

Güneş enerjisi sisteminde de hedef, sistemin kendini 4 yılda amorti etmesidir.


Güneş enerjisi sistemleri için çeşitli sonuçlar karşımıza çıkmaktadır.


Güneş Enerji Santralleri

Arazi kurulumu enerji santrallerinde ülkemizde bu süre 4 yıldır.


Fabrika Çatıları

Fabrika çatılarında bu süre güneş santralleriyle çok benzer olarak 4 yıldır.


Müstakil Ev Çatıları

Müstakil ev çatılarında ise bu süre 6-7 yıldır.


Müstakil evlerde fabrikalara göre bu sürenin uzamasının nedenini şöyle açıklayabiliriz: 1 MW fabrika çatısı haliyle 10 kW ev çatısı kurulumunun 100 katı oluyor. Böylece mühendislik, işçilik ve dosya takip ücreti projenin toplam bütçesine göre çok küçük bir oranda kalıyor. Bütçenin tamamına yakını malzemeye harcanmış oluyor.


Önemli Notlar:


1. Güneş enerjisi 4-6 yıl amortisman süresiyle dünyanın en ekonomik enerji santrali modelidir. Nükleer, hidroelektrik, termik santrallerle karşılaştırıldığında işletme maliyetleri de yok sayılabilir seviyededir.


2. Bundan 10 yıl önce gazete haberlerinde " Gün gelecek, güneş panelleri %21 verime ulaşacak" şeklinde rüya manşetler görmekteydik. Bugün o rüya döneminin içinde bulunmaktayız. Malzeme kaliteleri de benzer şekilde çok yükseldi. Buna bağlı olarak panel garanti süreleri 10-15 seneye, verim garantisi süreleri ise 25-30 seneye çıktı.


3. Tesisinizin amortisman süresi çatı açısı, coğrafi durum, iklim tahmini, malzemelerin dosya bilgileri gibi onlarca parametreye bağlıdır. Bu süreyi çalıştığınız mühendislik şirketi, elektrik projenizi hazırladıktan sonra size 10 yıllık tahmini enerji üretim raporuyla beraber sunacaktır.Hemen ara 0532 548 68 46

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page