top of page
  • Editor

1 MW GES maliyeti ne kadar?

Güncelleme tarihi: 24 Şub

10.000 m2 araziniz olduğunu ya da bu araziyi kiraladığınızı varsayalım. Hafriyat ve arazi düzenlemeyi de yaptıktan sonra elimizde 1MW Ges için hazır arazimiz elimizde bulunuyor.


Aynı şekilde 10.000 m2 fabrika çatısı da güneş enerji santrali için hazır alandır diyebiliriz.


Enerji dağıtım sistemine bağlantınız - trafo, iletim hattı da ayrı bir kalem olarak karşımıza çıkacaktır.


Elimizde GES santralimiz için hazır altyapımız olduğuna göre… Maliyet kalemlerini hesaplayabiliriz.güneş enerjisi sistemi, güneş enerji santrali
1 MW GES maliyeti


1 MW GES maliyeti ne kadar?

1 MW GES maliyeti 2024 yılında yaklaşık olarak $400-450.000 dır. Bu maliyet hesaplanırken, panel fiyatlarının son yıllarda düşüşte olduğunu göz önünde bulunduralım. Bununla beraber kurulumun yapılacağı tesise göre fiyatlar mutlaka değişiklik gösterecektir.


1MW GES maliyet kalemleri nelerdir?


Güneş panelleri

Güneş panelleri projenin en önemli parçasıdır. Toplam maliyetin %50’sini oluşturur. Santrallerimizde bu nedenle en uygun ve 1. Sınıf paneller kullanmak zorundayız. Ayrıca 25-40 yıl ayakta tutmayı hedeflediğimiz santralin devamlılığı için hızlı teknik destek, garanti süresi gibi şartları da göz önünde bulunduruyoruz. Yerli güneş panelleriyle kurulan ges’ler enerji satışında avantajlı oldukları için yerli 1. sınıf panel kullanıyoruz. (CW, Elin vs..)


İnverter

İnverter de sistemin en önemli parçalarından biri. Doğru akımı (DC) Alternatif akıma dönüştüren inverter teknolojisi çok gelişmiştir. Hata arıza tespiti, enerji üretimi izleme ve koruma gibi görevleri de üstlenen yeni nesil inverterler kullanıyoruz. (Huwaei , Growatt, Tommatech)


Konstrüksiyon

Güneş enerjisinin en önemli üç parçasından biridir. Güneş enerjisinde uzmanlaşmış, markalaşmış üreticilerle çalışmayı seçiyoruz. Konstrüksiyonu hafife almak hiç istemeyeceğimiz sonuçlara neden olabilir.


Elektrik Malzemeleri

Topraklama, Pano, Kablolama maliyetleri.


EPC Hizmeti (SolarKonsept)

Elektrik mühendislik, elektrik projesi, anahtar teslim kurulum, idari dosya takibi.


İşçilik

İşçilik kalitesi de diğer tüm unsurlar gibi GES projelerinde hayati önem taşımaktadır.


Teklif ve fizibilite için bize ulaşın:


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page